Drobečková navigace

Domů > Novinky > Letošní rok bude ve znamení zahájení mnoha evropských operačních programů

Letošní rok bude ve znamení zahájení mnoha evropských operačních programůNetrpělivě čekáme na schválení Operačního programu IROP 2021-2027 ze strany Evropské komise, aby mohly být vyhlášeny první výzvy. Zveřejnění se předpokládá zhruba v polovině roku. Všechny aktuální dokumenty k programu najdete na tomto odkazu: https://irop.mmr.cz/cs/irop-2021-2027/dokumenty.

Největší změnou v novém programovém období je způsob hodnocení a výběru projektů. Většina výzev se předpokládá jako průběžná a nesoutěžní. Budou hodnoceny jen podmínky přijatelnosti a formálních náležitostí, výběr projektů probíhá již nyní zejména prostřednictvím Regionálních akčních plánů (RAP) a Místních akčních plánů (MAP). Například v rámci RAP bude mít Kraj Vysočina přidělený finanční rámec pro oblastí silnice II. třídy, zdravotnická záchranná služba, deinstitucionalizace sociálních služeb a střední školství.

Velký objem peněz pro další roky obsahuje Národní plán obnovy. Jde o zastřešující finanční rámec, program obsahuje mnoho oblastí, které budou řízeny různými subjekty. Národní pláno obnovy se zaměřuje na následující oblasti:

  1. Digitální transformace
  2. Fyzická infrastruktura a zelená tranzice
  3. Vzdělávání a trh práce
  4. Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na COVID-19
  5. Výzkum, vývoj a inovace
  6. Zdraví a odolnost obyvatel

 Program byl již schválen a byly vyhlášeny první výzvy. Zde je ke stažení harmonogram výzev, který je průběžně aktualizován https://www.planobnovycr.cz/dokumenty